Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania przy instalacji domofonów i wideofonów to:

1. Jaka jest najlepsza lokalizacja dla wewnętrznego panelu domofonu w pomieszczeniach sieni czy w przedsionku, do których dojście zajmie nam sporo czasu i fatygi. Wybierając miejsce na domofon, warto wybierać takie, do którego mamy łatwy dostęp. Gdy zlokalizujemy panel w przedpokoju lub innym pomieszczeniu, w którym często przebywamy lub do którego mamy łatwy dostęp, znacznie ułatwi nam to korzystanie z udogodnienia, jakim jest domofon czy wideofon. Warto także zwrócić uwagę na to, żeby monitor wideofonu był zamontowany na wysokości najdogodniejszej dla mieszkańców. Widoczność ekranu LCD pod ostrym kątem jest bowiem niewielka.

2. Jakie zastosować przewody łączące poszczególne panele domofonów czy wideofonów. Przewody powinny być zgodne z wymogami zawartymi w instrukcji producenta (odpowiednia ilość żył, właściwy przekrój, wzmocnienia). Stosowanie wielożyłowych przewodów telefonicznych jest dość częstym błędem montażowym. Pamiętajmy o tym, że są one bardzo mało wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, nie nadają się też do ułożenia na zewnątrz, w ziemi, nawet w rurce ochronnej. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy umieszczać kabli w łatwo dostępnych miejscach. Najlepiej, jeśli są one osłonięte, obudowane tak, aby nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne czy zalanie. Zawsze warto je zabezpieczać, a łączenia wykonywać w hermetycznych puszkach.

3. Dlaczego jest brak możliwości awaryjnego otwierania drzwi czy bramki – jeśli nie przewidzimy takiej możliwości, może okazać się, że po przypadkowym zatrzaśnięciu wejścia lub po zgubieniu kluczy, nie dostaniemy się do własnego domu. Warto zainstalować dodatkowy, ukryty przycisk otwierający, szczególnie przy bramce. Może to być też panel zewnętrzny z kodowanym dostępem.

4. Jakie wybrać miejsce do montażu zewnętrznego panelu domofonu czy wideofonu. Błędem, a raczej poważnym utrudnieniem, jest montaż domofonów lub wideofonów w starych domach bez uprzedniego przygotowania nisz i miejsc do montażu i zabezpieczenia przewodów. Problem pojawia się szczególnie w starych domach czy na ich ogrodzeniach. Montaż instalacji domofonu czy wideofonu warto zaplanować od razu, jeszcze na etapie stawiania domu czy ogrodzenia. Wówczas możemy, np. w murowanym słupku ogrodzeniowym czy przy wejściu, wykonać specjalne nisze pod panel, zaczep elektromagnetyczny oraz przygotować miejsca na przewody. Dzięki temu można uniknąć kłopotliwego rozkuwania gotowych ścian czy murów. Zwykle trzeba poprowadzić w murach pewne przewody (sterujące zaczepem), nawet jeśli dysponujemy modelem domofonu bezprzewodowego.

5. Czy potrzebne jest dodatkowe oświetlenie – dotyczyć to może zarówno miejsca przed furtką, jak i wejścia do domu. Zwykle wideofony są wyposażone w diody umożliwiające odbieranie obrazu nawet w ciemności, ale przeważnie mają one niewielki zasięg. Dlatego warto zamocować dodatkową lampkę włączającą się po zmroku, rzucającą światło na osoby wchodzące. Może to być światło włączane przyciskiem wywoławczym domofonu. Obiektyw kamery wideofonu nie powinien być narażony na bezpośrednie światło słoneczne, bo odbierany obraz postaci będzie wówczas bardzo niewyraźny. Warto pomyśleć o dołączeniu do instalacji domofonowej także funkcji włączania oświetlenia drogi dojścia do domu, szczególnie gdy jest ona dość długa. Pomocny będzie tu czujnik zmierzchowy oraz wyłącznik czasowy ograniczający czas pracy oświetlenia.

Array ( [0] => Array ( [id] => 2044 [pageID] => 1746 [parent_t2t] => 1931 [rank] => 2 [templatesID] => 1 [url] => domofony-pytania [enabled] => 1 [showNested] => 0 [lockedCMS] => 0 ) [1] => Array ( [id] => 1931 [pageID] => 1662 [parent_t2t] => 1 [rank] => 2 [templatesID] => 77 [url] => [enabled] => 1 [showNested] => 1 [lockedCMS] => 1 ) ) sections